Proleće je pravo vreme za pčele! Probudile su se iz zimskog mirovanja i počinju da zuje unaokolo u potrazi za prolećnim cvećem. Pozivamo sve drugare zaštitnike prirode da saznaju sve o našim vrednim pčelama!
Činjenica 1: Sigurno već znate da su pčele veoma važni oprašivači cveća, voća i povrća. To znači da one pomažu drugim biljkama da rastu! Pčele prenose polen između muških i ženskih delova cveta, čime dozvoljavaju semenju i voćnim plodovima da rastu.
Činjenica 2: Pčele žive u košnicama (ili kolonijama). Imamo tri tipa članova košnice:
- Kraljica: jedna kraljica upravlja celom košnicom. Njen posao je da položi jaja iz kojih će se izleći nova generacija pčela te košnice. Kraljica takođe proizvodi hemikalije koje upravljaju ponašanjem drugih pčela.
- Radilice: sve su ženke i njihove uloge su traženje hrane (polen i nektar iz cveća), izgradnja i zaštita košnice, kao i čišćenje i cirkulacija vazduha koju postižu mahanjem krila. Radilice su jedine pčele koje većina ljudi vidi kako lete unaokolo van košnice.
- Trutovi: ovo su muške pčele i njihova uloga je da se pare sa novom kraljicom. Nekoliko stotina živi u svakoj košnici tokom proleća i leta. Ali kada dođe zima i košnica pređe u stanje preživljavanja, trutovi budu izbačeni iz nje!
Činjenica 3: Po čemu su ove zujalice najpoznatije? Po predivnom medu! A da li ste znali da one proizvode med kao zalihu hrane za košnicu tokom zime? Srećom po nas, ove vredne male radilice proizvedu 2-3 puta više meda nego što im je potrebno, tako da i mi možemo da uživamo u ovoj ukusnoj poslastici!
Činjenica 4: Ukoliko kraljica pčela ugine, radilice će proglasiti novu kraljicu tako što će odabrati mladu larvu (larve su tek izlegle bebe insekti) i hraniti je specijalnom hranom nazvanom “kraljevski žele”. To omogućava larvi da se razvije u plodnu kraljicu.
Činjenica 5: Pčele su fenomenalni letači. One lete brzinom od oko 25 kilometara na čas i mašu svojim krilima 200 puta u minuti!
Činjenica 6: Svaka pčela ima 170 mirisnih receptora, što znači da imaju veoma razvijeno čulo mirisa! One ga koriste da međusobno komuniciraju unutar košnice i da prepoznaju različite vrste cveća kada traže hranu.
Činjenica 7: Prosečna radilica živi samo 5 do 6 nedelja. Tokom tog vremena ona proizvede oko dvanaestinu kašičice meda.
Činjenica 8: Kraljica može da živi čak i do 5 godina. Ona je najzauzetija u letnjim mesecima, kada može da polegne i do 2500 jaja na dan!
Činjenica 9: Pčele su i sjajne plesačice! Kako bi prenele informacije o najboljim izvorima hrane, one izvode svoj “gegajući ples”. Kada se radilica vrati u košnicu, ona se pomera u obliku osmice i mrda svoje telo kako bi naznačila pravac izvora hrane. Strava, zar ne?
Činjenica 10: Nažalost, u poslednjih 15 godina, kolonije pčela počele su da nestaju, a razlog ostaje nepoznat. “Poremećaj kolapsa kolonija” je fenomen da milijarde pčela po celom svetu napuštaju svoje košnice i nikada se ne vrate. U nekim regionima je čak i do 90% pčela nestalo!
Mi možemo da pomognemo u spasavanju ovih pametnih bubica, društvo! Zašto ne bismo zasadili cveće puno nektara, kao što su lavanda i zvončići, što će pomoći pčelama da pronađu hranu koja im je potrebna? Takođe, pobrinite se da kupujete domaći med, čime pružamo podršku našim pčelicama i pčelarima!
Prevela: Sonja Stojiljković
Izvor: www.natgeokids.com